Banknoty gotowe na przyszłość
Poznaj banknot o nominale 100 zł
ze zmodernizowanymi
zabezpieczeniami
Wymiary banknotu o nominale 100 zł pozostały niezmienione i wynoszą 138 mm x 69 mm.
Główne elementy szaty graficznej banknotu nie zmieniły się. Strona przednia – portret króla Władysława II Jagiełły. W tle po jego obu stronach umieszczono stylizowane elementy ornamentyki gotyckiej. Na rozecie
z prawej strony portretu władcy nie zastosowano złotej folii.
Główne elementy szaty graficznej banknotu nie zmieniły się. Strona odwrotna – wizerunek Orła Białego na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.
Elementy szaty graficznej wyczuwalne
w dotyku
Na stronie przedniej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy banknotu:
Na stronie odwrotnej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy banknotu:
Zabezpieczenia widoczne podczas oglądania
banknotu pod światło
Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „100”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.
Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową, ciemną linię z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”, czytelne również w odbiciu lustrzanym. Nitka zabezpieczająca została umieszczona
w strukturze papieru.
Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.
Zabezpieczenia widoczne
po przechyleniu banknotu
Z lewej strony portretu władcy zastosowano dodatkowy efekt kątowy. Przy pochyleniu banknotu widoczne są: oznaczenie słowne nominału „STO”, skrót „NBP” oraz oznaczenie cyfrowe nominału „100”.
W zależności od kąta patrzenia w prawym dolnym rogu banknotu widać cyfrowe oznaczenie nominału „100” lub koronę w owalu. Zabezpieczenie to występuje również na banknocie sprzed modernizacji.
Wraz ze zmianą kąta patrzenia ozdobna rozeta płynnie zmienia barwę ze złotej na zieloną.
Na banknocie zmodernizowanym nie zastosowano farby metalizowanej.
Zabezpieczenia wymagające zastosowania
lupy oraz lampy emitującej
światło ultrafioletowe
Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu drobne napisy wykonane z dużą precyzją. Na stronie przedniej są to mikrodruki stalorytnicze: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, „RP” oraz mikrodruki offsetowe: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, cyfrowe oznaczenie nominału z prawej strony portretu władcy.
Mikrodruki to czytelne jedynie w powiększeniu drobne napisy wykonane z dużą precyzją. Na stronie odwrotnej są to mikrodruki stalorytnicze: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”. Dodatkowo umieszczono mikrodruki offsetowe: „NARODOWY BANK POLSKI”, wydrukowane mniejszą czcionką niż na banknocie sprzed modernizacji.
W świetle ultrafioletowym na przedniej stronie banknotu, w prawej jego części, widać: serię i numer banknotu, dolny pas z prawej strony portretu władcy oraz inne wybrane elementy szaty graficznej. Z lewej strony portretu widoczny jest kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”
Na banknocie sprzed modernizacji w prawej jego części widoczne są: seria i numer banknotu, dolny pas z prawej strony portretu władcy oraz inne wybrane elementy szaty graficznej. Po lewej stronie portretu również widać wybrane elementy szaty graficznej, a w lewym górnym rogu kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „100” i skrótem „ZŁ”.
Przesuń suwak, aby porównać z banknotem sprzed modernizacji
W świetle ultrafioletowym na odwrotnej stronie banknotu widać wybrane elementy szaty graficznej.
Przesuń suwak, aby porównać z banknotem sprzed modernizacji
Poznałeś banknot 100 zł
ze zmodernizowanymi
zabezpieczeniami
Copyright © 2017 Narodowy Bank Polski. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Polityka prywatności